sobota, 4 lipca 2009

Korekcja tonalna

Dosyć często widzę prace które same w sobie są dobre ale na koniec zabrakło korekty tonów i to psuje cały efekt. Dlatego doszedłem do wniosku, że w pierwszym tutorialu zajmę się korekcją tonalną.

Korektę tonalną dobrze jest zacząć od sprawdzenia ustawień monitora, jeżeli mamy źle ustawioną jasność lub kontrast w ustawieniach monitora to na pewno nie uda nam się nic dobrego zrobić ze zdjęciem. Żeby to dobrze ustawić najlepiej jest znaleźć stronę która na bank nie będzie miała wyblakłych ani za ciemnych zdjęć (np. jakaś duża strona z wiadomościami) i ustawić monitor tak żeby wszystko wyglądało przyjemnie dla oka.

Teraz kiedy mamy już to za sobą możemy się zabrać do roboty. Weźmy sobie na początek takie zdjęcie:



Jak widać jest ono wyblakłe. Pierwszą rzeczą jaką moglibyśmy zrobić to użycie opcji Jasność i kontrast (Kolory > Jasność i kontrast) i zwyczajnie zmniejszyć jasność i dać więcej kontrastu ale chciałbym pokazać wam trochę ciekawsze narzędzie do korekcji tonalnej a mianowicie Poziomy (Kolory > Poziomy). Narzędzie to pozwala nam zmieniać intensywność barw w aktywnej warstwie lub zaznaczeniu.


Ktoś kto widzi to okienko pierwszy raz pewnie nie bardzo będzie wiedział co robić więc wyjaśnię wszystkie opcje które tam mamy.
Ustawienia - pozwala nam wczytać i zapisywać ustawienia poziomów.
Kanał - tutaj możemy wybrać który kanał kolorów chcemy edytować.
Poziomy wejściowe - histogram przedstawia rozłożenie ciemnych (z lewej), średnich i jansnych (z prawej) tonów, pod histogramem mamy trzy suwaki którymi możemy modyfikować poziomy tonów (możemy również podać dokładne wartości lub wybrać kolory ze zdjęcia).
Poziomy wyjściowe - pozwala nam ustawić zakres tonów.

Do tego zdjęcia interesują nas głównie Poziomy wejściowe. Przy takim zwykłym wyblakłym zdjęciu wszystko co musimy zrobić to przesunąć suwak odpowiadający ciemnym tonom do miejsca w którym te tony pojawiają się na histogramie. Dobrze jest też przesunąć suwak średnich tonów do lewej żeby zdjęcie nie wyszło za ciemne.



Czasami jednak opcja Poziomów nie będzie wystarczająca. Jej minusem jest to że nie możemy ograniczyć jej działania tylko tylko do świateł lub tylko do cieni. Kiedy przesuniemy suwak jasnych tonów w lewo, rozjaśnią się nam zarówno światła jak i cienie. Na szczęście mamy narzędzie Krzywe (Kolory > Krzywe) które pozwala nam wybrać zakres tonów które chcemy edytować.



Nie chce mi się teraz opisywać całego działania Krzywej (jestem zbyt śpiący, jest prawie czwarta nad ranem) więc wyjaśnię najważniejsze elementy. Gradient poziomy to poziom wyjścia a pionowy to poziom wejścia. Klikając na linię możemy tworzyć punkty które będą ograniczały zakres tonów które modyfikujemy. Generalnie jeżeli ktoś się przez dwie minuty pobawi tym narzędziem to będzie wiedział jak się nim posługiwać.

A tak wygląda efekt końcowy:



I porównanie z wyblakłym zdjęciem:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz